Kreative aktiviteter og leg
Bøgernes fortællinger kan inspirere til kreative aktiviteter, hvor børnene arbejder videre med handlingen. På den måde kan effekten af den dialogiske læsning øges.

Når børnene kreativt får mulighed for at arbejde videre med bøgernes handling, øges effekten af den dialogiske læsning.
Kreativ bearbejdning kan fx være gennem:
- At tegne og male (kun i mindre omfang med de 1-3-årige)
- At lege
- At dramatisere og spille teater
Tegne og male
Aftal med børnene, hvad de gerne vil tegne/male. Det kan fx være en person fra bogen, en bestemt sekvens eller en ting, som bogen i særlig grad inspirerer til fx et monster eller en fantasibil.
Lyt til børnenes ideer og bidrag til processen fx ved at tale deres tegninger igennem – både før, under og efter processen.
Nogle børn har brug for opbakning for at kunne lave et færdigt kreativt produkt. Her kan det være godt at arbejde med makkertegninger, hvor to børn er sammen om at lave en tegning, eller hvor du er barnets makker.
Når alle er færdige, fortæller de hinanden om dem.
I kan også arbejde med større fællesarbejder, fx en kollage med dinosaurer eller andet, I har læst om, eller en fælles billedbog.

Gode historier inspirerer til leg
Gode billedbøger og samtaler er stærkt legeinspirerende.
Det er vigtigt at bakke op om legen, som bøgerne sætter i gang, fordi ordene sætter sig fast, når børnene selv bliver en del af historien.
Stil de relevante spørgsmål, som får børnene til at diskutere roller og regler, og hvad der kan ske i legen. Bidrag også gerne med ideer til rekvisitter – deltag i det hele taget gerne aktivt, men altid på børnenes præmisser.


Dramatisering
Nogle af bøgerne er næsten små teaterstykker, der er lige til at opføre, når børnene er fortrolige med indholdet.
Hvis børnene har adgang til fx udklædningstøj, ansigtsmaling eller stangdukker (fx med figurerne fra LæseLeg-pakken), er det let for dem at bruge den inspiration, de har fået fra bogen.

Få mere inspiration
På LæseLegs Facebookside er der masser af inspiration at hente fra andre LæseLeg-brugere.